Final Grade Calculator
Calculate Your Final Exam Grade with (Current Grade) & (Target Grade)
Results
Calculate Your Total Class Grade with (Current Grade) & (Final Exam Grade)
Results
Calculate Your Final Exam Grade with Percentage (%)
Results
Calculate Your Final Exam Grade with Letter (F - A+)
Results
Final Exam Grade Calculator
Online Final Exam Grade Calculator is a tool, where you can be able to calculate your final exam grades with easy steps. On our website all, you need to follow is some easy steps and some data in its respected textboxes to get an accurate result.
How to Calculate Final Exam Grade?
We need some numbers or your data in some specific textboxes, then we take care of the rest to calculate your final exam grade. If you want to calculate by yourself then follow the following steps.
a, a number in (Current Grade Weight) textbox, suppose 50.
b, a number in (Final Exam Weight) textbox, suppose 60.
c, a number in (Target Class Grade) textbox, suppose 65.
Now do the following calculations:
Step 1: 60 / 100 = 0.6
Step 2: 1 - 0.6 = 0.4
Step 3: 0.4 * 50 = 20
Step 4: 65 - 20 = 45
Step 5: 45 / 0.6 = 75 or C(2.0)
a, a number in (Current Grade Weight) textbox, suppose 45.
b, a number in (Final Exam Weight) textbox, suppose 75.
c, a number in (Final Exam Grade) textbox, suppose 55.
Now do the following calculations:
Step 1: 75 / 100 = 0.75
Step 2: 1 - 0.75 = 0.25
Step 3: 0.25 * 45 = 11.25
Step 4: 55 * 0.75 = 41.25
Step 5: 41.25 + 11.25 = 52.5 or F(0.0)
a, a number in (Current Grade) textbox, suppose 55.
b, a number in (Weight) textbox, suppose 15.
c, a number in (Total Weight) textbox, suppose 35.
d, a number in (Grade You Want To Get) textbox, suppose 70.
Now
do the following calculations:
Step 1: 35 - 15 = 20
Step 2: 20 / 35 = 0.57
Step 3: 1 - 0.57 = 0.43
Step 4: 55 * 15 = 825
Step 5: 825 / 15 = 55
Step 6: 0.43 * 55 = 23.65
Step 7: 70 - 23.65 = 46.35
Step 8: 46.35 / 0.57 = 81.31
or B-(2.7).
a, select a grade from (Current Grade) textbox, suppose B-.
b, a number in (Weight) textbox, suppose 20.
c, a number in (Total Weight) textbox, suppose 45.
d, select a grade from (Grade You Want To Get) textbox, suppose
B.
Now do the following calculations:
Step 1: B- = 80, B = 83
Step 2: 80 * 20 = 1600
Step3: 1600 / 20 = 80
Step4: 45 - 20 = 25
Step5: 25 / 45 = 0.55
Step6: 1 - 0.55 = 0.45
Step7: 0.45 * 80 = 36
Step8: 83 - 36 = 47
Step9: 47 / 0.55 = 85.45 or B
Step10: 85.45 / 83 = 1.02
Step11: 1.02 * 3.0 = 3.06.